Co byste měli nebo mohli chtít vědet ...

Níže najdete odpovědi na otázky často kladené zájemci o koupi bytu v Egyptě. Pokud zde nenajdete odpověď na otázku, která Vás zajímá, neváhejte mě kontaktovat.

Jaké jsou možnosti financování bytu?
Developerské projekty nabízejí buď financování „cash“, tedy splacením celé částky bytu najednou v krátké době po rezervaci a v takovém případě nabízejí zajímavé slevy ze základní ceny. Celá cena se platí ihned i v případě, že se jedná o projekt ve výstavbě. Dalším způsobem je financování na splátky – developer stanoví platební plán (obvykle na 3 roky) a vy máte možnost zaplatit při uzavření smlouvy jen část kupní ceny (např. 20 %), další část při převzetí bytu (např. 15 %) a zbytek po stanovenou dobu splácet. Pro uzavření tohoto typu smlouvy není nutné prokazovat vaši bonitu – ručíte bytem, který splácíte. Pokud byt přestanete z nějakého důvodu splácet, developer si jej vezme zpět a ponechá si nějakou část kupní ceny uvedenou ve smlouvě (např. 10 %) a zbylé již splacené prostředky vám vrátí ve stejných splátkách, které jste zaplatili vy.
V případě potřeby rozložení splátek do více let je financování možné pomocí americké hypotéky od české banky – více informací najdete v záložce „Financování“. Pokud kupujete byt z „druhé ruky“, tedy od soukromého majitele, je nutné zaplatit celou částku najednou. I zde můžete využít americkou hypotéku – viz záložka „Financování“. 
Pokud byste chtěli prodat svoji nemovitost v ČR a z výnosu financovat svoji investici v Egyptě, profesionálně se o to postaráme v síti Re/Max a financování vašeho nákupu bytu v Egyptě tak bude pod dobrou kontrolou a koordinací.
Jaký mohu očekávat výnos ze své investice?
Výnos z pronájmu u rezortu, který není zatím v provozu, je velmi obtížný. Porovnáte-li si nabídky v Hurgádě například na Bookingu, ceny velmi liší. V Al Hambra se budou ceny řídit podle aktuální situace na trhu v době, kdy bude rezort uveden do provozu. Ceny tedy teď ještě nelze odhadnout, také vzhledem k velmi rychle se měnící cenové situaci v Egyptě, kde se zdražuje, stejně jako u nás. Budou se ale pohybovat ve vyšších hladinách vzhledem k výborné lokalitě, blízkosti letiště, občanské vybavenosti, soukromé pláži a atraktivitě místa v blízkosti centra. Obecně se předpokládá, že při krátkodobém pronájmu je návratnost okolo 10 let, při dlouhodobém do 16 – 18 let.
 
Investice do bytu v Hurgádě se nezhodnocuje ale jen pronájmem, ale také rychlým růstem ceny samotného bytu, zejména pokud koupíte byt v dobrém nehotovém rezortu za cenu výrazně nižší, než bude konečná cena po dostavbě. V současné době rostou výrazně i ceny hotových bytů a vzhledem k rozvoji Hurgády a lokality, kde se mnou prodávané projekty nachází, se dá takový růst předpokládat i v budoucnu.

Jakým způsobem mohu svůj byt v Egyptě pronajímat?

Je na Vás, pro jakou cestu se rozhodnete. Nejjednodušší je podepsat smlouvu přímo se správcem resortu (obvykle je to dceřiná společnost developera), který byt pronajímá za Vás a dělíte se o výnos většinou v poměru okolo 70:30 (větší část výnosu pro Vás). Správce pro vás také zajišťuje služby spojené s pronajímáním, jako úklid, praní prádla, kontrolu a převzetí bytu po ukončení pronájmu. Další možností je pronajímat přes Booking, AirBnB nebo přes zprostředkovatele v Egyptě (cestovní kancelář, realitní makléř), to je ale komplikovanější cesta. V takovém případě si související služby objednáváte u rezortu za dohodnuté ceny. Všechny způsoby lze kombinovat.

Můžete pronajímat také sami, najít si v Hurgádě místního partnera, který vám bude o byt starat a zajišťovat služby a pronajímat prostřednictvím Bookingu a podobně. Někteří klienti volí pronájem jen v okruhu svých známých, pokud byt sami užívají velmi často.

Úspěšnost pronájmu z velké míry závisí na vybavení bytu. Rezorty často nabízejí majitelům balíčky nábytku, které jsou ale ve všech bytech stejné. Z vlastní zkušenosti vím, že je dobré se vybavením odlišit a byt udělat útulný, pohodlný a praktický (samozřejmě s tím pomohu). Správce zájemce o pronájem provádí více byty, když ten Váš bude hezký, zájemce si ho pravděpodobně vybere, protože všechny ostatní si budou podobné a cena pronájmu je stejná za všechny. Když správce uvidí, že se Váš byt pronajímá úspěšně, bude ho přednostně nabízet, aby si zajistil zákazníka.

Služby související s pronajímáním bytu, jako úklid a praní prádla, se objednávají u správce nemovitosti, který vám jejich cenu naúčtuje podle aktuálního ceníku. Po ukončení nájmu sjednaného správcem má správce povinnost byt zkontrolovat a vyřešit případná poškození.

Jaké poplatky jsou spojené s údržbou nemovitosti?

Koupě bytu je vždy spojena s úhradou poplatku za údržbu společných prostor a zařízení rezidenčního projektu, jako jsou bazény, pláže, výtahy, osvětlení, recepce atd. Každý developer si poplatky za údržbu určuje individuálně.

V některých projektech se údržba hradí každý rok, přičemž cena je pevně stanovená obvykle na pětileté období a hradí se na začátku každého roku podle velikosti bytu (cena je určena na m2 plochy bytu).

Další možností je jednorázová úhrada nákladů na údržbu, obvykle ve výši 10 – 12 % z ceny bytu. Tuto částku správce nemovitosti inkasuje při předání bytu kupujícímu a uloží ji na spořicí účet s vysokým úročením (v Egyptě jsou opravdu vysoké úroky z vkladu na účtu) a z výnosu se hradí náklady na provedenou údržbu. V některých případech bývá ve smlouvě uvedeno, že pokud roční náklady na údržbu překročí výnos z úroků za celý projekt (zejména v době, kdy ještě nebudou všechny byty prodány), potom tuto skutečnost správce oznámí majitelům bytů a nepokryté výdaje na údržbu budou úměrně k velikosti bytových jednotek rozpočítány mezi všechny byty v projektu.

V projektu Al Hambra, kde působím především, jsou majitelé povinni při převzetí bytu uhradit jednorázovou částku za údržbu společných prostor projektu (výtahy, chodby, bazén, recepce, odpad atd.) ve výši 500 EGP na metr čtvereční započtené plochy. Například, pokud má pořizovaná bytová jednotka započtenou plochu 50 m2, bude tato jednorázová platba činit 25.000 EGP. Tuto částku od všech majitelů bytů uloží developer na spořící účet s vysokým úročením a z úroků financuje údržbu. Každý rok vypracuje auditované vyúčtování hospodaření a poskytne ho majitelům bytů. V případě, že vyjde záporný zůstatek, rozpočítá tuto částku mezi všechny majitele bytů v poměru k velikosti bytové jednotky. Pokud vznikne přeplatek, uloží se na další roky. Generální údržba se provádí jednou za 10 let a podílí se na ní všichni majitelé bytů.

Za spotřebu energií (elektřina a voda) platíte podle skutečné skutečné spotřeby, ceny jsou výrazně nižší než v ČR, měřidla budete vlastnit – při převzetí bytu uhradíte cenu měřidel podle aktuální ceny (nyní je to 10.000 EGP za elektroměr i vodoměr dohromady). Neplatí se tedy žádné pravidelné měsíční platby, energie si předplatíte formou kreditu podle svého uvážení a potom kredit čerpáte a dobíjíte, když se blíží jeho vyčerpání.

Kolik stojí vybavení nového bytu?

Kompletní vybavení bytů vás bude stát podle nároků a rozsahu 100.000 – 150.000 Kč u malých garsoniér a 150.000 až 250.000 Kč u 2+kk.

Jak je to v Egyptě s wifi a příjmem TV signálu?

Pro používání mobilního Internetu si koupíte u některého místního operátora SIM s datovými službami (popřípadě i hlasovými), např. u Orange, Vodafone, nebo WE.

 

V bytových rezortech funguje veřejná wifi většinou jen ve společných prostorách – na recepci, u bazénu, v restauraci. Ve vašem vlastním bytě si musíte wifi pořídit sami od některého z operátorů – na výběr je mnoho poskytovatelů a různých tarifů.

Pro příjem televizního signálu budete potřebovat vlastní satelit. Lze sledovat i české programy. V případě zájmu vám poskytneme kontakt na firmu, která se tím zabývá.

Jak je to s dědictvím bytu?

V developerském bytovém projektu Al Hambra bude v případě úmrtí majitele bytu proveden přepis na dědice. Přepis je také možný v rámci rodiny, aniž by se jednalo o dědictví.

Je bezpečné používat vodu z vodovodu v bytě jako pitnou?

Ne, v Egyptě vodu z vodovodu nepijte. Doporučujeme do bytu pořídit kvalitní filtr, který se instaluje do kuchyňské linky. Potom můžete vodu používat bezpečně na vaření a případně i na pití.

Kolik stojí právní služby a jaké daně jsou spojené s koupí bytu v Egyptě?

Při koupi bytu v novém developerském projektu ve výstavbě v Egyptě je nutné počítat s náklady na právní službu ve výši 13.000 Kč za kontrolu, ověření a registraci smlouvy o smlouvě budoucí u soudu a zajištění plné moci na místním notářském úřadě. Po dokončení projektu se bude podepisovat finální smlouva, která se bude registrovat v egyptském katastru.   

Každý rok se u hotové nemovitosti platí daň z nemovitosti, jejíž výpočet je velmi složitý a závisí na poloze a velikosti nemovitosti. Nejednán se vysokou částku, není třeba se toho obávat. S úhradou daně vám pomůžeme.

V Egyptě neexistuje daň z nabytí nemovitosti. Také daň z příjmu z pronájmu nemovitostí je omezená, závisí na výši příjmu z pronájmu a většinou se vejdete do limitu, ve kterém se nedaní.

Máte otázky k prodeji nemovitostí? Chcete pomoci s odhadem nemovitosti? Nebo Vás trápí financování Vašeho vysněného domova? Kontaktujte mě.

Služby

Odhad nemovitosti

Kontakty